Staff Details


Key Functionaries

Position Name Office Phone No
Registrar Commodore Manohar Nambiar (Retd) 2301 6055
Joint Registrar V Venkat Rao 2301 6056

Academics Section

Position Name Office Phone No
Deputy Registrar D Chanchala Devi 2301 6057
Assistant Registrar (UG Section) M Venkatesh 2301 6064
Assistant Registrar (PG Section) Md Jameel 2301 6065
Section Officer Archana Singh 23017066
Section Officer Reddi Meena Kumari
Section Officer Rongala Lakshmi Prasanna
Executive Assistant Budeti Pradeep Babu
Executive Assistant Janardhankumar Tolana
Executive Assistant Rajashekhar Soudhari
Executive Assistant T Lavanya
Executive Assistant T Srinivas
Junior Assistant J Rebekah
Junior Assistant Kayyam Sreenivasa Reddy
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Siddam Mounika
Multi Skill Assistant 1 Swapna S

Construction and Maintenance Division

Position Name Office Phone No
Superintending Engineer K S Ravindra Babu 2301 6090
Executive Engineer (Civil) Mahankali Sateesh 2301 6091
Assistant Executive Engineer (Electrical) P Srinivasulu Yadav 2301 6096
Assistant Executive Engineer (Civil) D Praveen Kumar
Assistant Executive Engineer (Civil) Devraj Venkata Subramanyam 2301 6094
Assistant Executive Engineer (Civil) S Pramod Kumar 2301 6095
Assistant Engineer (Civil) Menda Chiranjeevi 2301 6785
Assistant Engineer (Civil) Srikanth Patibandla 2301 6787
Assistant Engineer (Civil) Surender Banoth 2301 6788
Assistant Engineer (Civil) Vinay Kumar Beesa 2301 6789
Assistant Engineer (Electrical) Altaf Hussain 2301 6789
Assistant Engineer (Electrical) N Nagaraju 2301 6792
Assistant Engineer (Electrical) Vanam Aneesh 2301 6790
Executive Assistant Bala Prakash T
Executive Assistant M Yedukondalu
Executive Assistant Naveed MA
Junior Engineer (Electrical) Chandra Sekhar Reddi 2301 6791
Junior Engineer (Electrical) Sivakrishna Reddy 2301 6793
Junior Engineer (Civil) Chityala Anand
Junior Engineer (Civil) Gummadi Anil Kumar
Junior Engineer (Civil) Nelli Avas
Junior Engineer (Civil) Viyyuri Raja Babu 2301 6786
Junior Accountant Narayana Ramanjaneyulu
Junior Accountant Uppuleti Chandramouli
Multi Skill Assistant Grade-I (Carpenter) Begari Vinod
Multi Skill Assistant Grade-I (General) N Shiva Shankar
Multi Skill Assistant Grade-I (Plumber) K Bhoopal
Multi Skill Assistant 1 Rajander B
Multi Skill Assistant 1 S Samuel

Centre for Continuing Education

Position Name Office Phone No
Executive Assistant Priyanka Patheparapu

Counselling Cell

Position Name Office Phone No
Sr Psychological Counselor Maria Josephine Susan Morris
Psychological Counselor Yukti Rastogi

Department Staff

Position Name Department Name
Technical Superintendent Krishnaswamy Bharani Artificial Intelligence
Multi Skill Assistant 2 Palpanuri Madhu Artificial Intelligence, Engineering Science and Climate Change
Veterinary Doctor Dr. Chavan Sagar Babanrao Biomedical Engineering
Technical Superintendent Krushna Chandra Hembram Biomedical Engineering
Technical Superintendent M Sairam Biomedical Engineering
Technical Superintendent Saransh Khandelwal Biomedical Engineering
Junior Technician B Jayalakshmi Biomedical Engineering
Junior Technician Chaitanya Subhash Gajbhiye Biomedical Engineering
Junior Technician Kasubojula Sharath Biomedical Engineering
Technical Officer Gr-I Pulala Raghuveer Yadav Biotechnology
Executive Assistant Vetrivel M BME & BT
Junior Technician Jayavardhana Reddy M Biotechnology
Junior Technician N Ashwini Biotechnology
Junior Technician Venkatakrishnaprasad SM Biotechnology
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Rebba Vinod Kumar BME & BT
Technical Officer Gr-II Cdr Ajayakumar S (Retd.) Central Workshop
Junior Technician Ajith Kanakambaran Central Workshop
Junior Technician A Praveen Kumar Central Workshop
Junior Technician Dhananjay Sahoo Central Workshop
Junior Technician Lingamaiah B Central Workshop
Junior Technician Lohakare Pramod Maroti Central Workshop
Junior Technician Munugala Dakaiah Central Workshop
Junior Technician M Srinivas Central Workshop
Junior Technician Vadla Brahma Chary Central Workshop
Technical Superintendent P Gayathri Chemical Engineering
Technical Superintendent Someshwar Rao Nama Chemical Engineering
Technical Superintendent Suman A Gupta Chemical Engineering
Technical Superintendent V Bhadra Rao Koruprolu Chemical Engineering
Executive Assistant Harish Ramineni Chemical Engineering & MSME
Junior Technician Bharath G Relekar Chemical Engineering
Junior Technician Lalitha T P Chemical Engineering
Junior Technician P Nagarjuna Chemical Engineering
Junior Technician Ramanaboyina Venkata Mohan Malavya Chemical Engineering
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Cheemakurthi M Subhani Chemical Engineering & MSME
Technical Officer Gr-I Kota V Satya Girish Chemistry
Technical Officer Gr-I MD Samiuddin Chemistry
Technical Superintendent Ashok Yeligeti Chemistry
Executive Assistant Gottapu Naga Satish Chemistry
Junior Technician Dr. Allam Vinaykumar Chemistry
Junior Technician Dr. Guguloth Venkanna Chemistry
Junior Technician Melody R C Chemistry
Junior Technician Poondla Vijaya kumar Chemistry
Junior Technician Srinivas Pulimamidi Chemistry
Junior Technician Surender B Chemistry
Junior Laboratory Assistant P Sree Ramana Babu Chemistry
Technical Superintendent Bhukya Ramakrishna Civil Engineering
Technical Superintendent Gourav G Civil Engineering
Technical Superintendent Jitendriya Raul Civil Engineering
Technical Superintendent K Srikanth Civil Engineering
Technical Superintendent Yaseen Sherief Mohammed Civil Engineering
Executive Assistant S Mani Kumar Civil Engineering
Junior Technician Kandhukuri Sandeep Kumar Civil Engineering
Junior Technician Mudavath Sandeep Civil Engineering
Junior Technician Rajesh Kumar Civil Engineering
Junior Technician Viswanath B J Civil Engineering
Technical Superintendent Ashish Kumar Verma Computer Centre
Technical Superintendent K Raguraman Computer Centre
Technical Superintendent Sanju Kumar Chavan S Computer Centre
Executive Assistant Ponna Satyanarayana Computer Centre & CSE
Junior Technician Mohammad Abdul Junaid Computer Centre
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Bollavaram Harshavardan Reddy Computer Centre
Technical Superintendent Bondla Jessy Computer Science and Engineering
Technical Superintendent Imtiaz Ahmed Computer Science and Engineering
Technical Superintendent N Syamala Rao Computer Science and Engineering
Technical Superintendent T Vijay Chakravarthi Computer Science and Engineering
Junior Technician D Ravi Kumar Computer Science and Engineering
Junior Technician Nikith Reddy P Computer Science and Engineering
Junior Technician Sunitha Maloth Computer Science and Engineering
Technical Superintendent Kumawat Vijay Prakashchand Design
Technical Superintendent Rajkumar B Design
Junior Technician B Raj Priyadarshan Design
Junior Technician B Vivekananda chary Design
Technical Officer Gr-I R Thirumurugan Electrical Engineering
Technical Officer Gr-I Chinmaya Panda Electrical Engineering
Technical Superintendent Rajasekhar Jala Electrical Engineering
Technical Superintendent Satheesh K Telagamsetti Electrical Engineering
Technical Superintendent Simhadri Hariprasad Electrical Engineering
Technical Superintendent Suresh Aldhandi Electrical Engineering
Executive Assistant Suchismita Banerjee Electrical Engineering
Junior Technician Kodavandlapalle N Rasool Electrical Engineering
Junior Technician Nagaraju Naddi Electrical Engineering
Junior Technician Santu Kayal Electrical Engineering
Junior Technician S Velmurugan Electrical Engineering
Junior Technician Tirumani Vamshi Krishna Electrical Engineering
Executive Assistant Abani Kumar Das Design & Liberal Arts
Junior Technician Anjaneyulu Botta Liberal Arts
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Chinta Anjali Design & Liberal Arts
Technical Superintendent Anand V Mathematics
Executive Assistant Mahaboob Moonavath Engineering Science, Mathematics & Physics
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Maatla Vishal Mathematics & Physics
Technical Officer Gr-I G Ramu Mechanical and Aerospace Engineering
Technical Officer Gr-I Raju P Mechanical and Aerospace Engineering
Technical Officer Gr-I Vootla Srikanth Mechanical and Aerospace Engineering
Technical Superintendent Madhu P Mechanical and Aerospace Engineering
Executive Assistant Vallakonda Santhosh Kumar Mechanical and Aerospace Engineering
Junior Technician Marepally Praveen Kumar Mechanical and Aerospace Engineering
Junior Technician Mohammad Abdulla Mechanical and Aerospace Engineering
Junior Technician Pillai Madhushankar Subramonia Mechanical and Aerospace Engineering
Junior Technician Rekhala Vikram Mechanical and Aerospace Engineering
Junior Technician S Jagadeesan Mechanical and Aerospace Engineering
Technical Officer Gr-I B Balavandhi Raju MSME
Technical Officer Gr-I Dr. Upender Sunkari MSME
Technical Superintendent Chinnam Sivateja MSME
Technical Superintendent Muriki Laxminarayana MSME
Technical Superintendent Yarajani Sravani MSME
Junior Technician Asutya Kumar Biswal MSME
Junior Technician Emmadisetti Rangaiah MSME
Junior Technician E R Jothilingam MSME
Junior Technician Manche Venkata Srinivas MSME
Junior Technician Nalam Divakar MSME
Junior Technician Saimatha G MSME
Technical Officer Gr-I T Naaraayanan Physics
Technical Superintendent Kanchugantla Rameshyadav Physics
Technical Superintendent Ranjit Kumar Physics
Technical Superintendent T Chengappa Physics
Junior Technician Samaresh Basani Physics
Junior Technician Savarapu Rama Krishna Physics
Junior Technician Vadla Anjaiah Physics

Director's Office

Position Name Office Phone No
Assistant Registrar Laxman Srigiri 23016002
Stenographer Gogula S L Vanama Raju 23016002
Multi Skill Assistant 2 Muthyalu Kumar

Finance and Accounts

Position Name Office Phone No
Joint Registrar Muniganti Badrinath
Assistant Registrar N Srisailam 2301 6067
Section Officer Syed Sadique Ali
Executive Assistant Anapa Krishna Prasad
Executive Assistant Sandolla Dasharath
Assistant Kalyan Kumar Narla 23017060
Assistant Racha Praveen 23017116
Junior Assistant Ramreddy Bharath Reddy
Junior Accountant Attaluri Jeevani
Junior Accountant Dodle Tarun Sagar
Junior Accountant G Vasantha Kumari
Junior Accountant Gowthami Voleti
Multi Skill Assitant 1 Chidruppa Thimothi

GATE & JEE Office

Position Name Office Phone No
Executive Assistant Ankamwar Satish

Hostel Office

Position Name Office Phone No
Deputy Registrar Rajnesh MP
Assistant Registrar K Ramesh Kumar
Section Officer Mohsin Mohammed
Section Officer Sady Sarala
Executive Assistant Nandyala Bheemeswara Reddy
Hospitality Management Assistant George K T
Junior Assistant D Sri Hari
Junior Assistant Gandepalli Surya Prakash 23017060
Junior Assistant L Dinesh
Multi Skill Assistant 2 Guntur Vimala 23017069
Multi Skill Assistant 2 Ankam Pushpalatha
Multi Skill Assistant 2 B Vinod Kumar Raju
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Batti Raja Sekhar
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Ch Guru Prasad

HR Section

Position Name Office Phone No
Deputy Registrar (HR) Alex Lilly Mary 2301 6060
Assistant Registrar (HR-Faculty) V S Sastry 2301 6069
Assistant Registrar (HR-Staff) K Saikiran 2301 6074
Section Officer S V Sree Devi 2301 6774
Executive Assistant Naresh Kandrathi 2301 6778
Executive Assistant Venkanna Bolagani 2301 6774
Junior Assistant G Shyamala Kumari 2301 6778
Junior Assistant K Satheesh 2301 6778
Junior Assistant M Ramakesava 2301 6774
Junior Assistant N Shivakumar 2301 6774

Internal Audit

Position Name Office Phone No
Assistant Registrar V S P Hanumantha Krishna
Assistant Gomaskar Vijay Kumar
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Lakkoji Manikanta

International And Alumni Relations

Position Name Office Phone No
Section Officer A Pranitha
Executive Assistant Azmath Ali Sk
Multi Skill Assistant Grade-I (General) A Chittaranjan

Library

Position Name Office Phone No
Deputy Librarian Dr. C Mallikarjuna 2301 6750
Assistant Librarian K Siva Shankar
Library Information Assistant Haseena V K K M
Library Information Assistant Jayanta Kumar Sahu

Management Services

Position Name Office Phone No
Deputy Registrar Syed Ali Sabeer 2301 6058
Assistant Registrar V S Phani Kumari
Section Officer T Vijay Anand
Executive Assistant Nalla Srinivas
Executive Assistant N Pradeep Kumar
Junior Assistant K Velmurugan
Hospitality Management Assistant - Guest House Dhananjay K
Multi Skill Assistant-2 - Guest House Ch Papaiah
Multi Skill Assistant 2 Pulagam Srinivas
Multi Skill Assistant Grade-I (General) - Guest House Kotamla Srikanth
Multi Skill Assistant Grade-I (General) M Sandeep
Multi Skill Assistant Grade-I (General) - Guest House Ramnaresh B
Multi Skill Assistant Grade-I (General) - Green Office Anugula Lachanna
Multi Skill Assistant Grade-I (General) - Green Office Golla Vamsi Krishna

Medical clinic

Position Name Office Phone No
Medical Officer-II Dr. Kanaparthi Anilkumar 2301 6076
Lady Medical Officer Gr-I Dr. Baishakhi Chandra 2301 6078
Medical Officer-I Dr. Raja Adharnath 2301 6077
Physiotherapist Avvari Vedavani
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Takkoli Sivakrishnareddy

Office of Career Services

Position Name Office Phone No
Section Officer K Malini
Executive Assistant S Hemalatha

Public & Corporate Relations

Position Name Office Phone No
Public Relations Officer Mitalee Agrawal 2301 6099
Executive Assistant Lingampally Neeraja
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Lalit Kishor Sharma

R&D Section

Position Name Office Phone No
Assistant Registrar M Eswar Reddy
Assistant Registrar M Phanindra Kumar
Executive Assistant A Srinivas Rao
Assistant K Shiva
Assistant Mirza Raza Ali Baig
Assistant Razia Begum
Junior Accountant E Guruswamy
Junior Accountant Gollapalli Nagesh
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Pradeep Kumar Jada

Security

Position Name Office Phone No
Chief Security Officer Sreejith M
Security Officer P Purushotham
Multi Skill Assistant Grade-I (General) Prasad Boppa

Sports Section

Position Name Office Phone No
Sports Officer Grade 1 Baba Aditya Varma P 23016116
Sports Officer Grade 1 Hardeep
Sports Officer Grade 1 Md Akbar 23016116
Sports Officer Grade 1 Ruchi Yadav
Sports Officer Grade 1 Vikram Pratap Singh Bundela
Lady Physical Training Instructor Kherkar Purva Ganeshrao
Physical Training Instructor Anil Kumar Kushwaha

Stores and Purchase

Position Name Office Phone No
Deputy Registrar Jagadeswara Rao B
Assistant Registrar Suresh Narayan Nair
Section Officer Palle Mohan Kumar
Section Officer P Sree Ramakrishna
Executive Assistant Dinakar Pyla
Executive Assistant Sankar Reddy Appagari
Executive Assistant Sonawane Gunavant Narayan
Executive Assistant Vijaya Lakshmi A
Junior Assistant Debarpita Parira
Junior Assistant N Aruna
Multi Skill Assistant-2 Ch Arun Kumar
Multi Skill Assistant 2 Thirunavukkarasu S